Każda zabawka ma wpływ na rozwój dziecka. Jako rodzic chcemy, aby wpływała pozytywnie na dziecko, niestety nie zawsze tak jest. Na półkach znajdują się również i takie, które blokują rozwój malucha. Zatem jakich zabawek unikać i nie kupować?
Zabawki wybieramy kierując się ich wpływem na zdolności manualne, intelekt i kreatywność. Można kupić m.in. tablice manipulacyjne, układanki, klocki magnetyczne, zgadywanki. Coraz częściej spotykane zabawki dwujęzyczne pomagają w nauce języka obcego. Liczne kolejki, tunele, piłki i autka na pilot zwiększą zręczność dziecka. Można rzec, że przedmioty te zaspokajają dziecięcą fantazję. Jednak, co jeśli będą nieodpowiednio dobrane i destruktywnie wpłyną na dziecko? Unikaj tych, które są:
Podróbką
Czy zawsze wybierasz zabawki od sprawdzonych i konkretnych firm, czy raczej stawiasz na podróbki? Wiele zabawek oferowanych na rynku złudnie przypomina te oryginalne od sprawdzonych producentów. Zdarza się, że nieświadomie kupisz tandetę zamiast firmowego gadżetu. Podczas zakupu trzeba dokładnie zwracać uwagę na ustawienie liter i znaków w nazwie. Podróbki często są identyczne, ale nie posiadają odpowiednich certyfikatów, nie spełniają norm oraz nie są zbadane pod względem bezpieczeństwa. Mogą zawierać toksyczne substancje i zagrozić zdrowiu Twojej pociechy.
Wykonana z plastiku
Plastik to tworzywo, którym nie powinny otaczać się nasze pociechy. Może wpłynąć niekorzystnie na skórę, spowodować zaburzenia oddychania i wiele innych objawów. Należy pamiętać, że materiał ten ściera się podczas użytkowania, a ukruszone drobinki unoszą się w pokoju i niestety wdychają to wszyscy domownicy. Ponadto tworzywo te jest nieprzyjazne dla środowiska i w ten sposób przyczyniamy się do piętrzenia jeszcze większych hałd śmieci. Warto więc kupować zabawki wykonane z drewna i innych naturalnych materiałów.
Nie posiada certyfikatów bezpieczeństwa
Na każdym opakowaniu na zabawki powinny znajdować się certyfikaty przyznawane przez krajowe i światowe instytucje. Testowanie zabawek przez liczne laboratoria i przyznawanie certyfikatów, pozwala nam jako rodzicom czuć spokój po zakupie. Na jakie oznaczenia należy zwrócić uwagę podczas zakupu znajdziecie tutaj: Jak bezpiecznie wybrać zabawki dla dziecka?
Zbyt głośna
Coraz więcej zabawek ma wmontowany na stałe głośnik z którego wydobywane są melodyjki, literowany alfabet, popularne słowa, jakich używa dziecko podczas nauki mowy. Zabawki tego typu są pomocne w nauce i wspomagają rozwój dziecka, ale są często za głośne. Ilość decybeli wydobywanych z głośnika odczuwają rodzice, ale również dzieci, które po pewnym czasie stają się drażliwe od nadmiaru bodźców. Kupując zabawkę z głośnikiem warto zwrócić uwagę, czy posiada ona regulację głośności. Dzięki temu unikniesz głośnych melodyjek słyszalnych w każdym zakątku mieszkania.
Uciążliwa
Każdy z nas ma w domu zabawkę, której nie można wyrzucić, ponieważ jest nowa, a sama myśl o niej przyprawia o dreszcze. Zabawki imitujące ćwierkanie ptaków, wysypywanego gruzu z wywrotki czy dźwięk kręcącej się betoniarki- to tylko nieliczne dźwięki od których pęka głowa. Nie wiem, czy zauważyliście, ale producenci zabawek przyciągają uwagę malucha, montując samo włączające się dźwięki. Zabawki te są naprawdę uciążliwe, a przez nieoczekiwane uruchomienie można zejść na zawał serca. Nie ma to jak klasyczny pluszak, który pobudza kreatywność i pozwala dziecku wyciszyć się, uspokoić i uruchomić swoją wyobraźnię.
Wywołuje problemy zdrowotne
Wybór zabawki w 100% bezpiecznej jest dla rodzica priorytetem. Podczas zakupu zabawki dla najmłodszych zwróć uwagę, czy zestaw nie posiada drobnych elementów, którymi dziecko mogłoby się zadławić. Sprawdź, czy krawędzie są wyszlifowane, bez drzazg i ostrych rogów. Zorientuj się, czy zabawka nie nadwyręża mięśni dziecka i nie obciąża kręgosłupa.
Nie przetestowana dermatologicznie
Masz w domu dziewczynkę, którą fascynują przebieranki i makijaż? Chłopca, który chce kamuflaż na twarzy, ponieważ pasjonują go militaria? Wybierz zestaw do wykonywania makijażu przetestowany dermatologicznie i wytworzony z naturalnych składników. Skóra dziecka jest wrażliwa, a nietestowany kosmetyk może podrażnić skórę i wywołać objawy alergiczne w tym wysypkę.
Niedostosowane do wieku
„Ile właściwie nasza wnusia ma lat?” Czas leci i dziadkowie nie zawsze wiedzą jaką zabawkę wybrać, dlatego decydują się na zakup zabawki „na przyszłość”. Na przykład zakup plasteliny dla rocznego dziecka może okazać się zupełną klęską, ponieważ rodzic będzie wypowiadał tylko słowa „nie jedz tego”, a plastelina będzie rozrzucona po całym pokoju. Zakup rowerka dwukołowego dla dziecka, które zaczęło dopiero przygodę z chodzeniem również okaże się totalną porażką. Lepiej wybrać mały, drewniany rowerek biegowy dostosowany do wieku i wzrostu, a dziecko będzie śmigać i cieszyć się zdobywaniem nowych terytoriów.
Pamiętaj!
Zabawki mogą wspierać dziecko ruchowo, intelektualnie, emocjonalnie, manualnie, ale również zniechęcać, odstraszać i szkodzić. Zasypując dzieci zabawkami miejmy na uwadze ich rozwój. Nowoczesne, wręcz myślące za malucha zabawki nie nauczą kreatywności. Wyobraźnia najlepiej rozwija się, kiedy dziecko ma chwilę dla siebie z kilkoma klockami, kolorową książeczką i rodzinką misiów.